Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie

Vítejte na stránkách našeho klubu ,

tady je pro Vás něco málo z naší historie a něco málo o nás smileydscf3103.jpg

 

Historie našeho klubu se píše již od 60. let minulého století .Pan Jiří Šmíd při Domu kultury Ostrov založil Klub železničních modelářů .    Od samého počátku se zaměřili na měřítko "O" ( 1:45 ). V té době to byl jediný klub , který se tomuto měřítku věnoval a při soutěžích ani  neměl konkurenci .

V r. 1965 se začalo s výstavbou kolejiště ve velikosti TT . Bylo plně automatizované a bylo ve výloze Cukrárny na Novém náměstí v Ostrově na mincovní automat přibližně do roku 1975 . 

V r. 1972 se stěhovali do nového MDPM a začali s výstavbou kolejiště v nulce . Všechny díly na kolejiště byly vlastní výroby - Pražce odlévali z epoxidu a kolejnice válcovali na vlastnoručně vyrobené válcovací stolici . Když už bylo kolejiště téměř hotové , museli se stěhovat do nových prostor . Protože bylo kolejiště stavěné jako nerozebiratelné , museli začít od začátku znova . 

Nové kolejiště , které postavili , bylo zkrácené a rozdělené  na 6 dílů  s  krajinou a 4 manipulační bez krajiny . Tříkolejnicový systém měl stejnosměrný proud a 24 V s pulsní regulací. Toto kolejiště bylo vystavováno  v Karlových Varech u příležitosti  110. výročí trati Karlovy Vary - Cheb  a při několika ročnících soutěže Ostrovská kolejnice . Častým rozebíráním a sestavováním bylo toto kolejiště velmi poškozeno a tak se rozhodli , že postaví kolejiště nové , ve velikosti HO a na dvoukolejnicový systém . 

Soutěž " Ostrovská kolejnice " společně s výstavou probíhá již od roku 1972 . Jejími zakladateli jsou p. Eduard Domalíp a p. Jiří Šmíd . Soutěž byla pořádána každé dva roky společně s výstavou a od roku 2003 se koná každý rok . Od r. 2011 je soutěž v říjnu a výstava poslední týden v září . Tato soutěž je pořádána pro všechny modeláře , tedy i pro ty , kteří nejsou registrováni v SM ČR a modelaří si jen tak pro radost . Fotografickou dokumentaci včetně výsledkových listin od počátku soutěže si můžete prohlédnout při různých akcích našeho klubu . 

V r. 2008 se do Ostrova sjeli nejlepší modeláři na Mistrovstvi ČR . Šlo o velmi prestižní akci , která byla velmi kladně hodnocena nejen porotou a soutěžícími , ale i veřejností , pro kterou byla uspořádána výstava soutěžních modelů .

Letos nás čeká jubilejní 25. ročník soutěže a výstavy  Ostrovská kolejnice .

Těšíme se , že se s Vámi uvidíme na našem kolejišti 

dscf3044.jpg

                                                                                          

img_7477.jpg         img_20160828_135223.jpg

 

img_7358.jpg      img_20160828_135301.jpg     img_0869.jpg